Malý průvodce (nejen) po literární teorii
Kdo z nás by si alespoň od gymnázia či střední školy neliboval v klasických románech Cervantese, Huga nebo Tolstoje. Samozřejmě, existují i tací (jako například já), kteří si v klasických románech nikdy příliš nelibovali. Proti literárnímu kánonu jsme se za každou cenu snažili vymezit čtením Tolkiena, Sapkowského nebo Clarka. No a pro koho byla Vojna a mír příliš snobskou záležitostí a Pán prstenů zase záležitostí málo alternativní, na ty tu zbyl nějaký ten Bukowski nebo Easton Ellis. A nakonec, našli se mezi námi i tací, kteří nečetli vůbec. Maturitou z literatury jsme nakonec stejně všichni prošli.
"Klasické klišé z hodiny češtiny - Co tím chtěl autor říct? - je zbaveno svého privilegia."
Tento článek si klade za cíl být alespoň průměrnou knižní recenzí. Mohlo by se proto zdát, že je určen jen čtenářům knih. Ale není tomu tak! Vy, kteří dáváte přednost hudbě nebo filmu, nepřestávejte ještě číst. Kniha, o které bude záhy řeč, má i přesahy i do filmové a hudební tvorby.
![]() |
Je hodnotnější Tolkien nebo Dostojevský? |
Dostali jsme se k zajímavému rozporu. Lze literaturu měřit podle objektivních standardů, nebo je každé hodnocení nutně subjektivní? Přesně na tuhle otázku se snaží nalézt odpověď kniha od francouzského literárního teoretika Antoine Compagnona nazvaná Démon teorie: Literatura a běžné myšlení. Kniha vyšla v roce 2009 v brněnském nakladatelství Host. Pořídíte ji za pouhých 199,- Kč.
Otázka po existenci hodnoty literárního díla je jednou ze sedmi, které Compagnon ve své knize klade. Mezi ty další patří otázky, které s vámi vaši češtináři a češtinářky asi neprobírali (tedy pokud jste neabsolvovali skutečně dobrou školu). Celkem se jedná o sedm klíčových otázek:
2. Jakou úlohu hraje úmysl autora při psaní literárního díla?
3. Jakou roli hraje čtenářova interpretace?
4. Do jaké míry se literární dílo vztahuje k vnějšímu světu a do jaké míry odkazuje jen samo k sobě?
5. Lze hovořit o literárním stylu?
6. Má smysl mluvit o dějinách literatury?
7. Můžeme literární díla hodnotit?
Pokud patříte mezi náročné čtenáře, zavilé filmové diváky nebo náročné hudební posluchače (neboť Compagnonovy otázky by se daly stejně dobře přizpůsobit jakémukoliv umění vůbec), neváhejte a sáhněte po knize Antoine Compagnona Démon teorie. Třeba zjistíte, že jste se s některými otázkami setkali. Že jste se dokonce chovali jako literární teoretik, když jste se s kamarády hádali o tom, o čem film ve skutečnosti byl, nebo jestli je lepší Sapkowski nebo Dostojevský. V takovém případě vám kniha pomůže rozšířit obzory. Třeba zjistíte, že i kritik je lidskou bytostí.
COMPAGNON, Antoine: Démon teorie: Literatura a běžné myšlení. Brno, Host, 2009.
Použité obrázky
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Tolkien_1916-2.jpg
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Vasily_Perov_-_Портрет_Ф.М.Достоевского_-_Google_Art_Project.jpg
http://www.nakladatelstvi.hostbrno.cz/img/catalog/obrazek-2/431.jpg
Comments
Post a Comment