Co je to kulturní a sociální antropologie?
V prvním ročníku bakalářského studia antropologie v Plzni nás naši učitelé varovali, že až budeme svým rodičům, babičkám, dědečkům, přítelkyním, přítelům a známým u piva vysvětlovat, co že to za jejich peníze studujeme, tak se setkáme spíše s nepochopením. A učitelé měli pravdu. Nejen, že jsme studovali obor s divně znějícím názvem (který zavání spíše něčím na způsob spiritismu kříženého se socialismem), ale začali jsme své příbuzné a známé zahrnovat různými oborovými sofismaty. Jednou jsme se naše známé nadšeně snažili přesvědčit o tom, že nic jako národ neexistuje. Jindy jsme zase s definitivní platnosti trvali na tom, že objektivní poznání není možné, protože veškeré poznání je kulturně determinované a relativní.
Claude Lévi-Strauss jako antropolog v terénu |
Zde bych se mohl pokusit vám, čtenářům blogu, objasnit proklamovanou bohatost, obsažnost a rozmanitost témat. Ale neučiním tak. Namísto toho vás odkážu na knihu, nebo lépe řečeno knížečku (možná i to je příliš troufalé, protože se jedná spíše o brožurku), která nedávno vyšla v nakladatelství Karolinum. Jedná se o soubor tří přednášek slavného francouzského antropologa Clauda Lévi-Strausse, které byly předneseny v roce 1986 v Japonsku a které jsou nazvány Antropologie a problémy moderního světa.
Řada mých spolužáků během studií Lévi-Straussově antropologii příliš na chuť nepřišla. Přiznávám, že jeho dílo patří v rámci antropologie k těm složitěji přístupným. V případě knížečky Antropologie a problémy moderního světa však nejsou obavy z výskytu příliš složitého a od reality odtrženého jazyka na místě. Lévi-Strauss na několika vybraných problémech hezky a v popularizačním duchu ilustruje, čím vším se antropologie zabývá. A že o kulturní a sociální antropologii slyšíte poprvé? Nebojte se, probíraná témata vám nijak vzdálená nepřipadnou. Lévi-Strauss vám postupně objasní vztah mezi mytologií a historií, nakousne problémy moderní společnosti spojené s umělou reprodukcí a srovná je s určením rodičovství v cizokrajných kulturách, vypořádá se s názorem ekonomie na směnu v primitivních společnostech a nakousne otázku kulturního a technologického pokroku. Nakonec z antropologické perspektivy poukáže na stále palčivé problémy rasismu a dnes často proklínaného kulturního relativismu.
Pro profesionální antropology, sociology a zástupce spřízněných věd nebude kniha ničím příliš zajímavým, těm ostatním však může otevřít dosud skryté perspektivy.
LÉVI-STRAUSS, Claude: Antropologie a problémy moderního světa. Praha, Karolinum, 2012.
Obrázky
http://cupress.cuni.cz/ink2_stat/getImg.jsp?id=7967&prez=20&poradi=1
http://www.radicalphilosophy.com/wp-content/uploads/2011/04/claude-levi-strauss.jpg
Comments
Post a Comment