Nebuďte ovce, kupte si svou vlastní revoltu
"Hej! Moment! Poslouchejte mě!... Nemusíme prostě být ovce!" |
Kniha Kup si svou revoltu! od kanadských autorů Josepha Heatha a Andrewa Pottera velmi účinně tyto klasické floskule vyvrací. Ve své argumentaci autoři ukazují, že palivem ze všech stran kritizovaného kapitalismu a s ním spojené davovosti není konformita, jak antikonzumeristé tvrdí, nýbrž jinakost, kterou antikonzumeristé pěstují. Když si tedy myslíte, že s davem nejdete, pak je váš názor symptomem toho, že kráčíte v čele davu. "Jinýmy slovy, spíše se zdá, že kritika konzumní společnosti je vždy kritikou toho, co kupují ostatní lidé,” píší autoři. Zatím to byl jen Visací zámek, od koho jsem slyšel něco podobného: “Každý zboží má svýho kupce.”
Ústřední argument knihy pak autoři představují na celé řadě výstižných příkladů. Čtenáře provedou Matrixem a Smallvillem, znovu s ním shlédnou Americkou krásu, zúčastní se s ním exkurzí do firem GAP, Starbucks, Burberry a Apple, vysvětlí mu existenci moderních svátků jako Buy Nothing Day (25. a 26. listopadu) a Critical Mass (poslední pátek v měsíci), navštíví s ním byt Naomi Kleinové, poslechnou si spolu koncert Alanis Morissette, zavedou ho do laboratoře alternativní medicíny, vydají se za moudrostí přírodních národů a výchoních filosofií a v neposlední řadě mu konečně řeknou, proč zemřel Kurt Cobain.
Kniha je obdobou Šifry mistra Leonarda na poli literatury faktu. Kniha je čtivá a nestydí se za to, že je určena širokým masám. Někteří recenzenti (jako třeba Martin Putna) tak knize oprávněně vyčítají zjednodušování. Chcete-li však napsat knihu určenou širokým vrstvám, tak si nemůžete dovolit pouštět se do příliš subtilní argumentace (navíc i od čtenáře očekáváte jistou míru kritického přístupu). Dovolím si tvrdit, že kniha je výborná. Kromě kritiky moderní floskulologie, která je potřebná jako sůl, má kniha ještě jeden pozitivní aspekt. I když třeba čtenář nepřijme argumenty týkající se kontrakultury, má možnost setkat se s některými sociologickými teoriemi a filosofickými naukami. Zejména pasáže věnované Marxovi a Freudovi lze považovat za populárně naučný úvod do jejich děl. Proto lze knihu doporučit těm, kdo zvažují, že se ponoří do studia společenských věd.
Tak pokud jste schopni jistého sebezapření a odstupu, kupte si svou vlastní revoltu!
HEATH Joseph & Andrew POTTER: Kup si svou revoltu! Praha, Rybka Publishers, 2012.
Obrázky
http://thebeautifulneedfulthing.com/images/sheep1.png
http://www.rybkapub.cz/fotky12944/fotos/_vyr_133revolta.jpg
Knihu zrovna čtu a zdá se mi povrchní a manipulující s fakty. Omílá známou pravdu, že mnozí lidé používají "rebelantskou" image, přestože jsou v soukolí systému hladkým kolečkem. To je zřejmá pravda, ale neargumentuje pro nic - nejméně pro to, že systém je v pořádku.
ReplyDeleteAž ji dočtu, možná změním názor.
To by mě celkem zajímalo, v čem autoři manipulují s fakty. Na internetu jsem našel nějaké recenze, v nichž recenzenti autorům tohle vyčítali. Ale nějak to zapomněli demonstrovat ony konkrétní manipulace. Uznávám, že se spoustou věcí, se kterými jsem se v knize setkal, jsem se setkal poprvé a asi mi chybí pohled z druhé strany.
ReplyDeleteJá si naopak myslím, že není od věci tohle zdůrazňovat. Přijde mi, že “rebelů” je všude plno a že by jim občas slušel odstup od sebe samých. A v tom mi knížka přijde užitečná.