Vzhledem k tomu, že mi odevzdání disertace trochu uvolnilo ruce, měl jsem možnost se vrhnout na knihy, na které v posledním roce nebyl čas. Jedna z mých voleb padla na loni vydanou knihu Slepé skvrny od českého sociologa Daniela Prokopa. Její podtitul – O chudobě, vzdělávání, populismu a dalších výzvách české společnosti – napovídá, že ambice má autor ušlechtilé a nemalé. Chce poukázat na problémy české společnosti, ukázat cesty možné nápravy a přitom oslovit širokou laickou veřejnost i politickou reprezentaci. Kniha mě zaujala natolik, že jsem se rozhodnul napsat menší recenzi. Daniel Prokop: Slepé skvrny. O chudobě, vzdělávání, populismu a dalších výzvách české společnosti . Brno: Host, 2019 Kniha je rozdělena do sedmi tematických kapitol, které se postupně věnují následujícím tématům: chudobě, školství a vzdělávání, menšinám a radikalismu, populismu a demokracii, daňovému systému, národním stereotypům a mýtům, volbám a volebním průzkumům. Nebudu se zabývat jednotlivými ka...
( poznámka na pamětnou )
ReplyDeletePřesahy a nadčasovost myšlenek Karla Čapka ukazují například citace původních Čapkových myšlenek v knize z úplných počátků strojového počítání při úvahách o tom, jak daleko či blízko lidstvo má ke stroji provozovanému myšlení - "Giant Brains or Machines That Think"; BERKELEY, Edmund Callis (1949).
( dostupné online + moc hezké čtení už jen pro pohled na strukturu myšlenek a stavbu argumentací, není to jen oprašování dějepisu strojů, je to návštěva doby, kdy svět s obdivem citoval české autory -- a tedy další, historicky věrně obtištěný podnět, že máme vědět, že "Máme na víc" )
A povídka - "Muž, který dovedl lítat" [1]
(1938),
kterou by měl každý zodpovědný rodič přečíst všem svým dětem před jejich vstupem do čelistí ( působnosti ) autoritativně-normativních procesů školních, je klíčem k prohlédnutí systematické kolize reálně projevené schopnosti člověka versus "autority" ( a-priori shůry indoktrinované a setrvačně tradované, nikoli zdravě "sporem" teprve obhajované ).
Doporučuji čtení, nikoliv animovanou verzi ( ač i ta má půvab, ale poskakující obrázky a doprovodná hudba paradoxně vlastně ochuzuje tu nejdůležitější schopnost - rozvoj vlastní dětské představivosti, rostoucí právě během poklidného večerního rodičovského předčítání tohoto mistrova skvělého příběhu, ukrytého v tomto krátkém textu )
1) https://zlatyfond.sme.sk/dielo/5092/Capek_Podpovidky/18