Bedřich Loewenstein: Projekt moderny

Patnáctého ledna tohoto roku vyšel v příloze Kavárna MF Dnes rozhovor s českým historikem a filozofem Bedřichem Loewensteinem. Přibližně ve stejnou dobu jsem v knihkupectvích a antikvariátech opakovaně narážel na tlustou bichli nazvanou Víra v pokrok, která je loňským Loewensteinovým počinem. Téma pokroku je tématem zajímavým (zejména v současné éře pseudonáboženských projektů politických stran), nicméně jsem si nechal zajít chuť - začínal poslední semestr mého studia a čtení jsem měl nad hlavu. Nedávno jsem v knihkupectví narazil na Loewensteinovu starší a kratší práci Projekt moderny. Kniha mě nalákala i svoji cenou, byl to dosud neprodaný výtisk ještě z roku 1995, takže jsem za ní zaplatil něco přes sto korun.

Kniha má tři části. První část je asi nejzajímavější z celé knihy. Je věnována duchovní atmosféře v Německu devatenáctého a počátku dvacátého století. Do této atmosféry autor zasazuje myšlenky post-kantovské filosofie, historie a ekonomické teorie, myšlenky, jejichž pěstování v klimatu autoritářského státu vedlo až k první světové válce. První část tvoří antitezi k části druhé, ve které jsou, opět v dobových souvislostech, popisovány základy osvícenského projektu emancipace člověka. V poslední části se pak setkáváme s hrubým nástinem civilizačního vývoje, ve kterém osvícenství sehrálo klíčovou roli.

Kniha je jedním z nepřeberného množství příspěvků týkajících se neustálého sporu mezi přívrženci osvícenského projektu a jejich nepřáteli. Projekt moderny je obhajobou osvícenství, liberální tradice a moderní civilizace. Je podobným vyznáním lásky jako je dva roky starý esej Tzvetana Todorova In Defence of the Enlightenment. Zatímco Todorov si vystačil s analýzou osvícenských myšlenek samotných, Loewenstein rozebírá vztah těchto myšlenek v dobovém kontextu. V tomto spatřuji význam Projektu moderny - není pouhou historií idejí.

Loewensteinova kniha je plná bystrých postřehů a je zajímavým příspěvkem k oné neutuchající debatě mezi osvícenstvím a romantismem. Přesto si myslím, že není úplně aktuální. Původně byla vydaná na konci osmdesátých let v Německu a má tudíž blíž k pracím Hayeka nebo Poppera, protože stejně jako jejich knihy byla ovlivněna totalitaristickou hrozbou.

LOEWENSTEIN, Bedřich: Projekt moderny. Praha: OIKOYMENH, 1995.

Comments

Popular posts from this blog

Recenze: O Slepých skvrnách Daniela Prokopa

My 2024 in books

MacIntyre, Alasdair: Ztráta Ctnosti