Příliš jednoduchý recept
Protože se cosi pokazilo při editaci štítku článku Příliš jednoduchý recept, což mělo za následek vymazání článku, píši článek znovu. Snad se mi v následující přepisu povedlo zachovat původní smysl mého článku.
Dne 7. listopadu 2011 se na blogu Petra Macha objevil článek nazvaný Zastávám se ženy, která odmítla zaměstnat Romku, a navrhuji řešení. Machův článek byl reakcí na reportáž v pořadu ČT 168 hodin. Mach při obraně majitelky prádelny vycházel z liberálního názoru, že jedinci spolu vstupují do smluv na základě svých vlastních rozumových uvážení a svých vlastních volních rozhodutí. Domnívám se, že Machovo řešení je příliš zjednodušené a že nevede k uspokojivému řešení. Ukáži proč.
Petr Mach si je vědom, že Romové jsou diskriminovaní a nemají na pracovním trhu jednoduchou situaci. Proto jim navrhuje, aby začali podnikat. Jako podnikatelé by nemuseli být vydáni libovůli zaměstnavatelů. A jistě se i mezi Romy najde dost kreativních jedinců, podnikavců a schopných vůdců, kteří by hravě zvládli vést podnik. Tak proč by nemohli rovnou rozjet vlastní podnikání?
Jenže. Představte si, že jste bankovním manažerem a zodpovědně poskytujete půjčky klientům, kteří chtějí začít se svým vlastním podnikáním. Představte si, že za vámi do pobočky přijde snědý pán, který se představí jako Fero Horváth a bude vám tvrdit, že chce podnikat. Chvíli vám asi bude trvat, než si uvědomíte, že to není sen. Pan Horváth vám řekne, že si chce založit vlastní prádelnu, předloží podnikatelský záměr a sdělí vám, že potřebuje trochu financí do začátku, aby mohl nakoupit nějaké ty pračky a sušičky. První co vás napadne, bude to, že je to určitě nějaký sofistikovaný trik, jak z banky vymámit peníze pod záminkou nákupu movitého majetku. Pak vás napadne, že ten podnikatelský záměr musel pan Horváth někomu zcizit. No a nakonec si vzpomenete, že s Romy ze sousedství nemáte zrovna dobré zážitky. Jako zodpovědný bankovní manažer úvěr neposkytnete.
Ale člověk, aby mohl podnikat, nemusí hned začínat ve velkém. Fero Horváth může začít s obyčejným živnostenským listem. Od píky se strastiplnou cestou vypracuje k slušnému podniku. Později si bude moci dovolit i pár zaměstnanců (třeba Romských) a se svými kvalitními službami se stane stálicí trhu prádelen. Jenže i zde vězí háček. Představte si, že jste majitelem hotelu a potřebujete nutně najít prádelnu, kde by vám vyprali vybavení pokojů. Na trhu působí prádelna pana Horvátha a prádelna pana Dvořáka. Protože o Romech víte své, raději uzavřete smlouvu s panem Dvořákem navzdory tomu, že pan Horváth nabízí levnější služby. Kdybyste totiž zakoupili levnější služby pana Horvátha, v dlouhodobé perspektivě by se vám to nemuselo vyplatit. Dovedete si totiž představit, že namísto peněz ušetřených z výběru levnější služby, roníte slzy nad objednáváním nových froté ručníků. A dovedu si představit, že ručníky budete spíše objednávat u firmy pana Nováka než u firmy pana Lakatoše.
To je přesně ona obtíž, která je úhelným kamenem reportáže o paní Šenkiové. Paní Šenkiovou odmítnula přijmout majitelka prádelny, paní Ševčíková, na základě romského původu žadatelky. Protože si paní Ševčíková s Romy zažila své, Romy zprincipu nezaměstnává. Předpokládá, že by se jí to nemuselo vyplatit. Bohužel si však neuvědomuje důsledky svého konání. Divíte se, že Romové nepracují, když je nikdo nechce zaměstnat? A také jako paní Ševčíková nadáváte na to, že si doma válej šunky, zatímco my, spořádaní a slušní občané, z našich daní jejich lenost platíme?
Antidiskriminační iniciativa nám nespadla z nebes, stejně jako není výsledkem spiknutí levicových rovnostářů. I já bych byl raději, kdybych žil ve světě, v němž paní Ševčíková může odmítnout žadatele o práci a že ho může odmítnout i bez udání důvodů. Domnívám se ale, že to není za současného stavu možné. Když budeme trvat na svobodě pro všechny v době rozšířené xenofobie, diskriminace a rasismu, povede tato svoboda maximálně k utužení nesvobody diskriminovaných.
Z této situace se nevymotáte drahý pane... dnes se bojuje o každou korunu- člověk si nemůže dovolit sebemenší risk. Pokud je jeden zaměsnanec ze sebemenšího důvodu riskantnější než jiný příležitost mu dá jen sebevrah.
ReplyDeleteA platit na dávkách roma nebo někoho jiného? to vyjde na stejno. Celý problém je jinde- v Evropě je (průměr) 15!!! procentní nezaměsnanost... Ano 15 procent populace je na nic protože práci pro ně nikdo nemá (a mít nebude... alespoň ne takovou z níž by přínos převážil náklady)
Kdo za tuto chybu může? Především vlády které stupidní podporou imigrace a porodnosti zařídili že počet lidí efektivně překročil poptávku po nic.
Z problému se jde dostat pouze jediným způsobem- okamžitým plošným zrušení všech přídavků na děti, porodného, příspěvků na učebnice a podobné nesmysly.
V současnosti je třeba antipopulační politika... za druhé (a každé další) dítě by mělik lidé platit progresivní daň. (I romové) To je v dlouhodobém hledisku jediné řešení.
"A my budeme jako paní Ševčíková neustále hudrovat, že si válej šunky a berou dávky, zatímco my, slušní a spořádaní občané, platíme daně."
ReplyDeleteZásadní chyba. Svobodní chtějí zrušení dávek pro nepřizpůsobivé a zrušení minimální mzdy, aby se lidem vyplatilo je zaměstnat. Na to jste ve svém článku úplně zapoměl.
@Anonymní: Souhlasím s Vámi, že s dnešní ekonomikou a společností Západu není vše v pořádku. Nicméně má kritika mířila na samotný problém diskriminace. A ten může být s ekonomickou situací absolutně mimoběžný. Diskriminace (rasismus, přebujelá xenofobie) se objevuje i v době prosperity.
ReplyDelete@dexx: No právě že to je jádro pudla. Když má paní volné pracovní místo ve své prádelně (jakože o tom volném místu ví i pracák) a má na výběr jestli zaměstná člověka na dávkách Roma, nebo člověka nadávkách ne-Roma, koho myslíte, že zaměstná?
Nebo mi zkuste osvětlit, jak by zrušení minimální mzdy a zrušení dávek v nezaměstanosti vymazalo etnické předsudky. Děkuji.
Přeji příjemný večer!
S počtem obyvatel to nemá nic společného. Rusko je řídce osídlené, přesto má nezaměstnanost srovnatelnou s ČR, a nebýt početné armády, policie, a množství bachařů a úředníků, je na tom ještě hůř.
ReplyDeleteTakže snížením populace se nic nevyřeší.
Stejně jako se daná věc nevyřeší zrušením všech dávek a minimální mzdy. To by způsobilo spíš občanskou válku (jistě, v minulosti nebyly dávky, ale na druhé straně musel člověk odevzdávat své peníze rodině a místní komunitě, která takové živila).
Rusko je schopno živit tu armádu úředníků jenom díky exportu surovin... kdyby ten export surovin nemělo nemohlo by si dovolit ani to- nezaměsnaní jsou ekonomicky méně škodliví než umělá zaměsnanost.
ReplyDeleteUměle vytvořené pracovní místo pouze zdroje spotřebovává... neprodukuje naprosto nic. (kdyby něco produkovalo tak by ho už někdo dávno vytvořil a vydělával na něm)
Snížení populace je naopak jediná cesta. Stejně je na této planetě lidí moc a už začínají kolabovat ekosystémy které nás krmí (populace ryb severním atlantiku a pacifiku jsou na pokraji zhroucení (rybolov je na hranici jejich regenerace...) potřebovali by tak 10 let zcela bez lovu aby se dostali do původního stavu.
Sociální dávky je třeba transformovat pouze na prostředky na přežití- sociální systém má poskytnout maximálně lůžko v místnosti 2x2 metry a 3 jídla deně, na nic víc přispívat nemá. Má člověku zajistit že neumře hlady. Nic víc. cokoli nad rámec osobního přežití je luxus na který si má člověk vydělat sám.
@Anonymní (7. listopadu, 23:49): Pokud jste viděl reportáž, která dala vzniknout článku Petra Macha a mé reakci, pak jistě víte, že paní Šenkiová má zájem vydělávat na sebe a nepobírat sociální dávky. Položím Vám otázku: Myslíte si, že problém nezaměstnané Romky (paní Šenkiové), je problémem špatného nastavení sociálních dávek, nebo problémem diskriminace? Děkuji.
ReplyDelete"Rusko je schopno živit tu armádu úředníků jenom díky exportu surovin..."
ReplyDeleteTo celé vím. Podstatné však je, že hustota osídlení NEMÁ ROZHODUJÍCÍ VLIV na míru nezaměstnanosti v dané zemi.
To právě platí o Rusku, kdyby nemělo suroviny, bylo by naprosto vyřízené, i když JE ŘÍDCE OSÍDLENÉ A MÁ VELMI NÍZKOU PORODNOST.